Jeśli spojrzymy na standardowy ranking lokat, od razu zauważymy, że najpopularniejszą ofertą przezeń prezentowaną jest lokata terminowa, co wynika z największego zainteresowania nią wśród naszych rodzimych konsumentów. Dlaczego ci jednak poń sięgają? A no dlatego, że terminowe lokaty bankowe charakteryzują się naprawdę klarownymi zasadami, pewnym dochodem, prostotą uruchomienia i możliwością dostosowania ich terminu (oraz wielu innych parametrów) do swych indywidualnych potrzeb. Mało tego, bardzo często jest tak, iż są one oferowane z oprocentowaniem stałym oraz z oprocentowaniem zmiennym, więc i klienci, którzy lubią bezpieczeństwo, i klienci, którzy lubią ryzyko, będą w pełni usatysfakcjonowani.

Na co wspomniani przed chwilą zwracają niemniej szczególną uwagę, jeśli mowa o zaletach tychże? Można by tu wymieniać naprawdę długo, ale wśród najpopularniejszych zeń jest to, iż terminowe lokaty bankowe mają różnorodne okresy trwania, zaczynając od jednego miesiąca, a na chociażby trzech latach kończąc, iż wysokość dochodu, który w ich ramach otrzymamy, można wyliczyć już na etapie podpisywania umowy, iż każdy klient może otworzyć dowolną ich liczbę, czy iż oprocentowanie lokat jest korzystne na każdym etapie oszczędzania.

Gdy już natomiast zadecydujemy o tym, że ten typ depozytu nas interesuje, pozostaje odwiedzić dobry ranking lokat i przeanalizować parametry poszczególnych ofert, do których zaliczamy minimalną kwotę, okres zakładanej lokaty, wspominaną wyżej możliwość wyselekcjonowania oprocentowania, możność zlecenia automatycznego odnawiania depozytu, możliwość negocjowania, możliwość bezproblemowego zerwania umowy, a także przebieg jej uruchamiania. Naturalnie, najważniejszym parametrem nieustannie jest oprocentowanie lokat, ale nie znaczy to wcale, że na inne nie powinniśmy zwracać uwagi, a wprost odwrotnie, inne zeń również są istotne i stanowią podstawę do satysfakcjonującego wyboru, na czym klientowi powinno zależeć najbardziej, tym bardziej że chodzi tu przecież o nasz kapitał, który jest zagrożony przez spadające bezrobocie, wszechobecny kryzys gospodarczy, i wiele pozostałych, naprawdę niepokojących zagrożeń.